Sprzątanie Świata Imielno 2019
     Oj, namnożyło nam się w tym roku sprzątaczy w gminie Łubowo.
To bardzo dobra wiadomość, cel słuszny, a zebranych worków nikt nawet nie liczył - było ich mnóstwo.
Wydarzenie dla dzieci? Bynajmniej - grupa sprzątających z Imielna, Imielenka i Lednogóry to około 140-150 osób, a w tym 88 dzieci. Jak widać, dorośli również biorą udział w tej akcji i oby w kolejnych latach te proporcje się wyrównały. To w końcu dorośli najbardziej śmiecą... Na odcinku drogi, jednym z najczęściej uczęszczanych, jeden ze sprzątających  mieszkańców zażartował do swojej córki - "Znajdziesz tutaj sporo butelek - za każdą po napoju bezalkoholowym, zapłacę ci 5 zł". Dziewczynka zarobiła 5 (słownie: pięć) zł... znajdując jedną sztukę.
Butelki po alkoholu to głównie sprawka dorosłych, podobnie jak odpady budowlane - wypełnione nimi wiaderka, lub po prostu zasypane pobocze, zawartością samochodowej przyczepki.
Sprzątając okolicę wraz z dziećmi, uwrażliwiamy je na problem zaśmiecania, ale sami niekiedy jesteśmy zdziwieni, że ten problem ciągle istnieje w czasach, gdy wszystkie domostwa wyposażone są w kubły na śmieci, a większość rodzin śmieci przecież segreguje.

W nagrodę za posprzątane wioski, dzieci otrzymały swój doroczny puchar - kubek z grafiką naszego Sprzątania Świata 2019, obok której zostali upamiętnieni wszyscy sponsorzy, którzy postanowili tę nagrodę ufundować. Nasze sołectwa organizują sprzątanie świata od 14 lat.

Dla sponsorów również przygotowaliśmy niespodzianki - kubek, kalendarz, magnes i torbę - wszystko opatrzone w naszą tegoroczną grafikę sprzątania.
Autor grafiki - Przemysław Grzeczka.
Grafika na kubku i innych materiałach, niesie ze sobą 3 przesłania. O segregacji śmieci słyszał każdy i powoli staje się ona obowiązkiem. Kolejnym krokiem ku zmniejszeniu ilości śmieci, jest... zmniejszenie ich produkcji. Jak tego dokonać? Można do tego dążyć każdego dnia, poprzez nie używanie tzw. torebek jednorazowych, a zamiast nich stosowanie mocnych toreb, które zawsze powinny czekać w bagażniku przed wyjazdem na zakupy. Drugim krokiem, jest kupowanie produktów bez opakowań, które zajmują największą część naszego śmietnika. Problem dotyczy również bezzwrotnych butelek i produktów niskiej jakości, których nie naprawiamy, a wymieniamy na nowe. Jeśli ktoś jest zainteresowany tematem, proszę szukać w Internecie frazę "zero waste", to również tytuł książki o naszym marnotrawstwie.
Trzecim hasłem na kubku, jest wybór jazdy rowerem. Nie ma bardziej przyjaznego środowisku pojazdu niż rower. Zwłaszcza przy pokonywaniu krótkich odcinków - z rowerem nie wygra nawet elektryczny pojazd!

Festyn, który organizujemy zawsze po sprzątaniu w godzinach popołudniowy, to ukoronowanie dzieci za ich udział w czyszczeniu wiosek.
Piknik w tym roku odbył się w Imielenku. Z założenia miał to być piknik stricte rowerowy, jednak pogoda wisiała na włosku - już od rana przed zbiórką przed kościołem, zastanawialiśmy się, czy w ogóle wyruszyć w trasę. Podobnie było z naszym festynem i tylko część mieszkańców, która nie obawiała się deszczu, wybrała rower.
Kłębiące się nad naszymi głowami chmury, dały nam jednak mimo wszystko możliwość nieprzerwanej zabawy rowerowej, a w tej dominował tandem, czyli dwuosobowy rower. Jazda takim jednośladem do najłatwiejszych nie należy, ale jest ciekawym doświadczeniem.
Tak jak dwa lata temu, na boisku pojawiły się ciężkie motocykle. Nasz sąsiad Tomek, wraz z kolegami zafundowali gościom przejażdżkę na swoich spalinowych jednośladach.
Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci z naszego posterunku, oraz strażacy z Lednogóry i Łubowa. Straż pożarna dała pokaz swoich możliwości w zeszłym tygodniu, dokładnie 7 dni temu w Wielką Sobotę, doszło do pożaru i to podwójnego - las płonął od strony Imielenka w dwóch oddalonych od siebie miejscach. Szczegóły z akcji znajdują się TUTAJ.
Strażacy zademonstrowali mieszkańcom zasady udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, a następnie zorganizowali zabawę w której przy pomocy wody ze strażackiego węża, mogliśmy przewracać plastikowe pachołki. Dorośli mogli sprawdzić, jak trudno jest utrzymać taki wąż przy zwiększonym ciśnieniu, czyli zbliżonym do tego podczas akcji gaśniczej.
Panie z Lednogóry przygotowały staropolski posiłek w postaci chleba ze smalcem i oczywiście kiszonym ogórkiem.
Panie z Imielna natomiast, zorganizowały dla dzieci kolorowanki i kącik ogrodniczy - można było samemu zasiać warzywa i zabrać do domu. Przy grillu stał jak zawsze nasz sołtys Krzysztof, a imprezę prowadziła sołtys Imielenka wraz z Andrzejem (nagłośnienie).

W tym roku nasze małe służby sprzątające otrzymały (poza kubkami) książki o tematyce ochrony środowiska, które są małymi prezentami za posprzątanie swojego sąsiedztwa. Nagrodą główną był rower ufundowany przez wójta naszej gminy - Andrzeja Łozowskiego. Zarówno samo sprzątanie, jak i festyn przebiegły bez zakłóceń - deszcz wstrzymał się do następnego dnia. Dziękujemy wszystkim za miłe towarzystwo od rana do wieczora i zapraszamy za rok z miejmy nadzieję, jeszcze większą frekwencją.
Trudno wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania zarówno samego sprzątania, jak i festynu, wiele osób dołożyło od siebie choćby małą cegiełkę, ale szczególne podziękowania należą się naszym sponsorom:


Sołtys Imielna Krzysztof Skwarek
Sołtys Imielenka Hanna Pieśniewska-Kazimierczyk
Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lednogóra
Ernest i Sylwia Klasa
PIT-BUD Piotr Budniak
Instal-Daw Dawid Kołacz
Agata i Paweł Gilewicz
Kinga Włodarczyk-Przybyła
Sklep EMKA z Imielna
Artur Śliwa
Piotr Piątek

ksiądz Andrzej Szyndler

wójt gminy Łubowo Andrzej Łozowski

Przemysław Grzeczka

Napisali o nas - LINK


Utworzono za pomocą Mozello – to najłatwiejszy sposób tworzenia witryn internetowych.

 .